WYCIECZKA Z INCOGNITO: Kurozwęki, Szydłów, Rytwiany i Pacanów

WYCIECZKA Z INCOGNITO: Kurozwęki, Szydłów, Rytwiany i Pacanów

Nie wszyscy nasi goście znają dobrze okolicę, w której znajdują się Apartamenty Incognito. Dlatego wychodzimy naprzeciw, tworząc dla Was, drodzy goście, specjalne broszury informacyjno-turystyczne. Dzięki temu nie tylko wypoczniesz przy Jeziorze Tarnobrzeskim, ale zobaczysz wiele ciekawych zabytków i atrakcji. Z tego tekstu dowiesz się o tym, jakie atrakcje skrywają cztery niedalekie miasta: Kurozwęki, Szydłów, Rytwiany i Pacanów.

Szydłów wyróżniają ogromne mury, które chroniły miasto przez wieki.. Ruiny tutejszego zamku, wybudowanego za panowania Króla Kazimierza Wielkiego przypominają czasy świetności miasta. Źródło: Polskie Krajobrazy
Pałac w Kurozwękach to istna plejada atrakcji. Poza samym świetnie odrestaurowanym zespołem pałacowym, goście zwiedzą piwnice, a także labirynt z kukurydzy, mini zoo i safari z bizonami! Źródło zdjęcia: Czytanie przy kominku blog

Informacje spoza naszej broszury: Kurozwęki, Szydłów, Rytwiany i Pacanów

W naszej broszurze znajdziesz wiele podstawowych wiadomości o opisywanych miejscach. Co jednak jeszcze powinieneś wiedzieć, zanim udasz się na wyprawę?

Co możesz zwiedzić podczas tej wycieczki?

Wycieczka po tych czterech miastach może skupiać się na najciekawszych punktach wyprawy, jak i zwiedzeniu wszystkich atrakcji. Jeśli jednak zdecydujesz się na drugi wariant, przygotuj się na całodniową wyprawę! Pogrubiliśmy najciekawsze atrakcje, które warto zobaczyć.

 1. Rytwiany
  Koniecznie zobacz Pustelnie Złotego Lasu. Mieści się ona na trasie z Tarnobrzega do Kurozwęk. Kompleks warto zobaczyć nawet z zewnątrz, jednak można go także zwiedzić z przewodnikiem
 2. Kurozwęki
  W okolicach Pałacu, czeka na Ciebie i Twoją rodzinę wiele dodatkowych atrakcji. W sezonie są tam quady, labirynt z kukurydzy, safari z bizonami, a także kilka kawiarni. Możesz tam także skosztować burgera z bizona.
 3. Szydłów
  Choć miasto ma lata świetności ma daleko za sobą, dziś jest niezwykle interesujące jako miejsce do zwiedzania. Poza murami (które trudno przeoczyć), warto zajrzeć do Muzeum w Skarbczyku, które jest położone tuż obok pozostałości zamku (w tym kultowej sali rycerskiej, obok której nagrano Kabaretowe Wakacje z Duchami). Zobaczyć również warto ciekawą Synagogę, która jest jedną z najstarszych w Polsce. Blisko są także trzy bramy (w tym najpopularniejsza — Krakowska). Miasto ma swoją własną legendę, która powiązana jest z miejscowym kościołem Wszystkich Świętych.
 4. Pacanów
  To punkt kulminacyjny wyprawy, który spełni oczekiwania wszystkich członków rodziny. Ci starsi spojrzą nostalgicznie na bajki swojego dzieciństwa; dzieci zaś chętnie doświadczą odkrywania nowych, kolorowych postaci. A to wszystko możliwe jest w Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. Idealny punkt kończący wyprawę.

Cennik i godziny otwarcia

Rytwiany

Kurozwęki

Uwaga! Pałac jest obecnie w trakcie remontu, dlatego Lochy są niedostępne.

Szydłów

Pacanów

Trasa i kolejność zwiedzania

Wycieczkę można rozpocząć od Pacanowa lub Rytwian. Opisując trasę wybraliśmy wariant drugi, bo Bajkowy Świat w Pacanowie jest otwarty i pełen atrakcji przez cały dzień.

Incognito-Rytwiany: 45 km Rytwiany-Kurozwęki: 15 km Kurozwęki-Szydłów: 8 km Szydłów-Pacanów: 32 km Pacanów-Incognito: 55 km

Najpierw wyjedź na drogę 871, a z niej wjedź na drogę krajową 9. Po chwili przekroczysz Wisłę i znajdziesz się w Województwie świętokrzyskim. W Łoniowie wybierz 3 zjazd na rondzie (droga krajowa 79) i jedź nią aż do miejscowości Osiek. Tam z kolei skręć w ulicę 11 listopada (droga 765). Po kilku kilometrach skręć w stronę miejscowości Strzegomek i kieruj się na Rytwiany. Reszta znaków już Cię poprowadzi.

Dojazd do Kurozwęk jest znacznie prostszy. Wróć do centrum Rytwian i drogą 764->765 kieruj się w stronę Kurozwęk. Przy pałacu znajduje się pokaźny parking, więc będziesz miał gdzie zostawić auto.

By dostać się do Szydłowa, wyjedź z Pałacu w stronę ulicy Kościelnej, by następnie skręcić w Szydłowską. Trzymaj się jej do końca, a następnie skręć w stronę Szydłowa na drodze nr 765.

Opuść Szydłów drogą 756, kierując się na południe. Trzymaj się trasy kilkanaście kilometrów, aż do miejscowości Stopnica. Z niej musisz wjechać na drogę krajową 73. Najłatwiej dostać się do niej drogą Piotrowskiego. Tą drogą dojedziesz niemal pod sam Pacanów. Muzeum jest w samym centrum.

Aby wrócić do Apartamentów Incognito, jedź ulicą Krótką i skręć w Radziwiłówną. Dojedziesz tym samym do drogi krajowej 79. Trzymaj się jej aż do Łoniowa, gdzie na rondzie wybierz pierwszy zjazd (droga krajowa 9). Jedź nią, aż wreszcie przekroczysz Wisłę i będziesz mógł skręcić w drogę 871. Apartamenty Incognito znajdziesz kilka minut później.

Dobre restauracje i bary w okolicy

 • Bizon Grill w Kurozwękach (przy Pałacu)
 • Restauracja Kolejowa 18 w Staszowie (na trasie z Rytwian do Kurozwęk; warto odwiedzić; Kolejowa 18)
 • Kuźnia Smaków w Pacanowie (Rynek 5)
 • Syta Chata w Połańcu (Kilińskiego 1)