WYCIECZKA Z INCOGNITO: Ćmielów, Opatów, Ujazd, Sulisławice i Koprzywnica

WYCIECZKA Z INCOGNITO: Ćmielów, Opatów, Ujazd, Sulisławice i Koprzywnica

Nie wszyscy nasi goście znają dobrze okolicę, w której znajdują się Apartamenty Incognito. Dlatego wychodzimy naprzeciw, tworząc dla Was, drodzy goście, specjalne broszury informacyjno-turystyczne. Dzięki temu nie tylko wypoczniesz przy Jeziorze Tarnobrzeskim, ale zobaczysz wiele ciekawych zabytków i atrakcji. Z tego tekstu dowiesz się o tym, jakie atrakcje skrywają cztery niedalekie miasta: Ćmielów, Opatów, Ujazd, Sulisławice i Koprzywnica.

Ruiny Zamku w Krzyżtoporze to jedna z najpopularniejszych atrakcji całego województwa świętokrzyskiego.
Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie to ponad 200 lat historii cennych wyrobów, z których słynie region miasta. Źródło: www.tambylscy.pl

Informacje spoza naszej broszury: Ćmielów, Opatów, Ujazd, Sulisławice i Koprzywnica

W naszej broszurze znajdziesz wiele wiadomości o opisywanych miejscach. Co jednak jeszcze warto wiedzieć, zanim udasz się na wycieczkę? O czym należy pamiętać?

Co możesz zwiedzić podczas tej wycieczki?

Wycieczka po aż pięciu miastach wcale nie musi być męcząca. Za sprawą optymalnie poprowadzonej trasy droga minie szybko, a kolejne ciekawe miejsca będą pojawiały się co kilkanaście kilometrów. Co koniecznie musisz zobaczyć we wskazanych miejscach?

 1. Ćmielów
  Ćmielów to małe miasto, które jednak może poszczycić się bardzo bogatą historią i tradycją. Została tam założona jedna z najstarszych fabryk Porcelany w Polsce. Od roku 1790 Ćmielów żyje z tego typu wyrobów i do dziś czynne są tam dwa takie zakłady. Będąc na miejscu, koniecznie odwiedź Muzeum Żywej Porcelany.
 2. Opatów
  Korzenie tego miasta sięgają jeszcze czasów grodu Żmigród z X wieku. Miasto silnie się rozwijało, szczególnie w okresie średniowiecza. Dziś tylko zabytki przypominają o dawnej potędze miasta, jednak w Opatowie jest co zwiedzać. Sprawdź co słychać pod rynkiem Opatowa dzięki Podziemnej Trasie Turystycznej. Przejdź się także po samym rynku i zobacz pobliską Kolegiatę Rzymskokatolicką pw. Świętego Marcina, której początki sięgają XIII wieku. Łączy ona styl romański oraz późnogotycki, który pojawił się jako element odbudowy po najeździe Tatarów. Kończąc zwiedzanie rynku, przyjrzyj się Bramie Warszawskiej. To jedyna istniejąca z czterech bram, które świadczą o dawnej sile tego miasta kupieckiego. Niegdyś kwitł tu handel, ze względu na dogodną lokalizację. Dlatego miasto miało cztery bramy: Warszawską, Krakowską, Sandomierską i Lubelską. Z Opatowa nie możesz wyjechać bez Krówki Opatowskiej. To regionalny słodycz sławny na całą Polskę, o czym świadczy wpisanie go na listę polskich produktów tradycyjnych.
 3. Ujazd
  Pobliska miejscowość Ujazd to prawdopodobnie jedna z największych atrakcji całego regionu. Ruiny Zamku w Krzyżtoporze przyciągają wielu turystów, którzy mogą na własne oczy zobaczyć świetne zachowane i kompletne pozostałości po wspaniałym budynku. Jak pisaliśmy w broszurze, zamek ten był największą budowlą o charakterze pałacowym w całej Europie aż do powstania Wersalu! Jego majestat do dziś można podziwiać. Często wspomina się o nietypowym układzie: 365 okien, 52 pokoje, 12 wielkich sal i 4 baszty. Legendy mówią, że nad jedną z komnat zamontowane było gigantyczne akwarium pełne złotych rybek. Aby dokładnie obejrzeć cały zamek, poświęcić należy poświęcić około 2-3 godziny.
 4. Sulisławice
  Pełna nazwa niezwykłego budynku sakralnego w Sulisławicach to Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Misericordia Domini w Sulisławicach. To częste miejsce pielgrzymek z całej polski. Ten XIX wieczny kościół robi ogromne wrażenie i warto go zobaczyć, zwłaszcza że leży na trasie powrotnej.
 5. Koprzywnica
  Tu również warto sprawdzić były Klasztor Cystersów, a także cały zespół dawnego opactwa, który jest pamiątką po średniowiecznej świetności miasta. Wyjątkowy Szlak Cysterski prowadzi właśnie do tego miasta, bo w nim ten zakon spędził wieki. W tym klasztorze na krótko przed śmiercią przebywał sam Król Kazimierz Wielki. Mając chwilę, warto przejechać się na rynek w Koprzywnicy, który jest unikalny ze względu na swój układ. Plan urbanistyczny tej części miasta również znajduje się na liście zabytków.
Ciekawe, pocysterskie zabudowania. A tuż obok boisko.
Krówka Opatowska to jeden z najważniejszych smakołyków w całym regionie

Cennik i godziny otwarcia

W Muzeum Żywej Porcelany w Ćmielowie ceny biletów znacząco różnią się, w zależności od wybranego pakietu. Najtańsze bilety (samo muzeum) to koszt 19 zł bilet ulgowy lub 23 za normalny. Pełny cennik. Muzeum otwarte jest w godzinach od 9:00 do 17:00.

W Opatowie koszt wejścia do kolegiaty to raptem 3 złote za osobę, jednak można wziąć przewodnika, co zresztą polecamy. Godziny otwarcia:
09:00 – 17:00; pn-pt
10:00 – 17:00; sb
13:00 – 17:00; ndz
Podziemna Trasa Turystyczna kosztuje z kolei 8 złotych (bilet ulgowy) lub 12 (normalny) i otwarta jest od 9:00 do 18:00.

Wejście do zamku Krzyżtopór to koszt około 10 złotych, w zależności od sezonu. Od 01.11 do 28.02 zwiedzać można go od 8:00 do 16:00. Przez cały marzec (oraz w okresie 01.09 – 31.10) ten zamek oglądać można do 18:00. W sezonie, czyli od 01.04 do 31.08 ruiny czynne są od 8:00 do 20:00.

Zwiedzanie atrakcji w Sulisławicach i Koprzywnicy może odbyć się z zewnątrz. Wstęp do kościołów również jest darmowy, jednak należy pamiętać o przestrzeganiu należytych norm.

Trasa i kolejność zwiedzania

Ze względu na dość długie godziny otwarcia, trasę możesz rozpocząć w obu kierunkach. Sugerujemy jednak rozpoczęcie jej od muzeum w Ćmielowie.

Wyjeżdżając z naszych Apartamentów Incognito, wjedź do Centrum Tarnobrzega, a następnie kieruj się drogą 723 do Sandomierza. Wjedziesz tam na DK77, a potem od razu na 79. Następnie możesz zastosować skrót z mapki lub jechać nią do Ożarowa. Tam, na rondzie, wybierz trzeci zjazd (755) i trzymaj się trasy prosto do Ćmielowa.

Optymalna droga na Opatów znajduje się tuż przy Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Wjedź w ulicę Jastkowską i przejeżdżając przez kolejne wsie, trzymaj się głównej trasy. Wreszcie dojedziesz do Opatowa (74, ulica 1 Maja). W centrum (np. obok rynku) znajdziesz parkingi. Miej jednak przygotowane kilka monet.

By dostać się do Ujazdu, wjedź na ulicę Legionów, a następnie skręć w Leszka Czarnego (757). Dojedziesz do Iwanisk, a na rozjeździe wybierz drogę numer 758. Prowadzi ona do samego zamku.

Droga z Ujazdu do Sulisławic to kolejne 20 kilometrów, już w powrotnym kierunku. Wróć na drogę 758 i kieruj się nią dalej, aż dojedziesz do Klimontowa. Tam skręć w DK9. Zabytek będzie około 100-200 metrów od głównej drogi, dlatego będziesz wiedział, gdzie skręcić (za lokalem Rezydencja Sulisławice).

Droga do klasztoru w Koprzywnicy jest krótka. Wróć do wcześniejszego skrzyżowania i pojedź na nim prosto. Po około 7 kilometrach drogi wjedziesz do Koprzywnicy od strony Zalewu, tuż obok Klasztoru. Z kolei ulicą 11 Listopada dojedziesz do rynku.

Droga powrotna do Incognito to raptem kilkanaście kilometrów. Trzymaj się DK79 aż do ronda w Łoniowie, a tam wybierz DK9. Zjedź z niej na pętli przy Wisłostradzie w kierunku Tarnobrzega. Nasze Apartamenty będą na Ciebie czekać!

Dobre restauracje i bary na trasie

 • Dwór na Wichrowym Wzgórzu; Przybysławice 34 (obok Klimontowa). Szczególnie polecamy!
 • Restauracja Gościniec w Klimontowie; Armii Krajowej 6
 • Restauracja Zamiejska w Opatowie; Kościuszki 58