CO ROBIĆ W TARNOBRZEGU? NAJLEPSZE ATRAKCJE!

CO ROBIĆ W TARNOBRZEGU? NAJLEPSZE ATRAKCJE!

Jezioro Tarnobrzeskie i długo nic więcej? Nic z tych rzeczy! Tarnobrzeg ma wiele tajemnic, które czekają, na to, aż je odkryjesz.

Wycieczka po Tarnobrzegu z Apartamentami Incognito!

Nasi goście często nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele ciekawych rzeczy można zwiedzić w Tarnobrzegu. Większość podróżujących udaje się bezpośrednio do Sandomierza, błędnie zakładając, że w Tarnobrzegu i jego okolicy nie ma co robić.

Postanowiliśmy opisać najciekawsze miejsca do zwiedzenia w Tarnobrzegu, które goście Apartamentów Incognito powinni zobaczyć w pierwszej kolejności. Tekst konsultowaliśmy z lokalnym miłośnikiem historii, co gwarantuje, że lista zawiera sprawdzone miejsca.

W takim razie: co robić w Tarnobrzegu?

Jezioro Tarnobrzeskie to niejedyna atrakcja w okolicy. Źródło: własne fotografie

Co zwiedzać w Tarnobrzegu?

Wbrew pozorom, historia Tarnobrzega wcale nie jest krótka czy nudna. Miasto to niegdyś stało tuż przy Puszczy Sandomierskiej i gościło na swoim dzisiejszym terenie wiele znamienitości. Akt lokacyjny nadany został przez króla Zygmunta III Wazę, a w okolicy zatrzymywał się nieraz Kazimierz Wielki, który umiłował sobie te tereny.

Zanim powstał Pałac Tarnowskich w Dzikowie, ród ten posiadał drewniany dworek na terenach dzisiejszego osiedla Wielowieś. To w nim przebywał król Zygmunt Stary wraz z Boną Sforzą i dziećmi w czasach, gdy Kraków pustoszyła okropna zaraza. Tarnobrzeg na przestrzeni wieków był tłem wielu ważnych wydarzeń. To przecież na dzisiejszym Dzikowie odgrywały się wydarzenia związane z Konfederacją Dzikowską!

Zabytki na Miechocinie: Najbliższa okolica Apartamentów Incognito.

Polecamy rozpocząć zwiedzanie od terenu osiedla Miechocin, na którym znajdują się również Apartamenty Incognito. Przed wiekami była to odrębna wieś, która dopiero z czasem scaliła się z miastem Tarnobrzeg. To najstarsza część miasta, która datowana jest nawet na XII wiek.

Położona była tuż przy ówczesnej Puszczy Sandomierskiej; znajdował się tu ośrodek zarządzania jej terenami. Okolica ta słynęła z dobrze rozwiniętego ośrodka garncarskiego, który działał od XVI do XVIII wieku.

Ceramika wytwarzana pod Tarnobrzegiem (w dzisiejszej bliskiej okolicy Apartamentów Incognito) była znana nie tylko w okolicy; odnaleziono ją także w odległym Gdańsku czy Toruniu. Źródła historyczne potwierdzają również jej obecność na dworze Króla Jana Kazimierza. Pozostałości ceramiki odkrywane są zresztą do dzisiaj, razem z częściami pieców garncarskich.

Gotycki kościół pw. św. Marii Magdaleny

Najstarszym zabytkiem tej okolicy jest niewątpliwie stary, gotycki kościół pw. św. Marii Magdaleny. Powstał w XIV wieku w miejscu drewnianej kapliczki i od tego czasu stopniowo, przez kolejne stulecia był rozbudowywany. Mówi się, że jego fundatorem mógł być sam król Kazimierz Wielki! Piękny kościół znajduje się niecałe 10 minut spacerem od Apartamentów Incognito.

Źródło: domena publiczna

Kościół pw. św. Marii Magdaleny z XIV wieku to jedna z czołowych atrakcji miasta zdaniem National Geopraphic!

Jezioro Tarnobrzeskie

Dziś jednak osiedle Miechocin (a dokładniej część obejmująca nieistniejącą wieś Machów) to przede wszystkim Jezioro Tarnobrzeskie. Bliskość jednego z najczystszych akwenów tego typu w Polsce jest wielkim atutem dla gości Apartamentów Incognito. Jezioro powstało na terenie byłej kopalni siarki, której obecność napędziła rozwój miasta w ubiegłym stuleciu.

Od 1994 roku rozpoczęto likwidację kopalni. Zalew w całości wypełniono wodą dopiero po 15 latach. Pozostając w temacie siarki, koniecznie trzeba zobaczyć świetne Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego (tzw. Muzeum Siarki).

Znajduje się ono w zabytkowym spichlerzu Tarnowskich na osiedlu Dzików (przy ul. Profesora Stanisława Pawłowskiego 14). Radzimy zadzwonić do muzeum przed wizytą (numer: 15 823 72 03), aby upewnić się, czy muzeum jest otwarte, zwłaszcza w świecie dotkniętym pandemią.

Dziś Jezioro Tarnobrzeskie to jedno z najczystszych jezior w całej Polsce, które w sezonie stanowi miejsce spotkań miejscowych i turystów! Odbywają się tu również cykliczne imprezy muzyczne, które z pewnością wrócą po pandemii.

Maksymalna głębokość wynosi niemal 42 metry. W połączeniu z jakością wody tworzy to idealne warunki dla nurków, których przybywa w tej okolicy. Funkcjonuje tu nawet baza nurkowa LOK OCTOPUS, w której można przejść odpowiednie, certyfikowane szkolenie.

Jezioro Tarnobrzeskie jest również wyjątkowe dla… wędkarzy! Wpływ na to ma nie tylko piękna okolica Jeziora czy bogaty ekosystem, ale również fakt, że Jezioro mieści się w strefie cichej. Jedyne motorówki, które można spotkać na Jeziorze to te, które należą do służb patrolujących akwen. Zapaleni wędkarze znajdą wszystkie niezbędne informacje na lokalnej stronie Polskiego Związku Wędkarskiego .

Warto wspomnieć także o przebudowie infrastruktury, która trwała kilkanaście miesięcy. Otwarcie planowane jest na późną wiosnę tego roku, choć coraz częściej mówi się o Majówce. Będziemy informować i aktualizować na bieżąco tę część tekstu, gdy tylko uda nam się uzyskać potwierdzenie.

Jezioro Tarnobrzeskie ma około 90% wód w I klasie czystości, co czyni je niemal najczystszym w skali całego kraju!

Będąc na osiedlu Miechocin warto też przyjrzeć się najstarszej nekropolii w całym Tarnobrzegu – cmentarzowi na piaskach. Uważa się, że powstał on jeszcze w XVIII wieku. Mimo wielu lat na koncie, prezentuje się dobrze za sprawą renowacji, która miała miejsce w kilka lat temu.

Na jego terenie spoczywają różne osoby zasłużone dla całego regionu. Natrafić można na mogiły powstańców, ważnych lekarzy, a także przeora klasztoru Dominikanów i starosty Tarnobrzeskiego. Ze względu na bogatą historię, miejsce ma swój nostalgiczny charakter, który skłania do zadumy.

Co zwiedzić w centrum Tarnobrzega?

Pomnik Bartosza Głowackiego

Nasi goście powinni koniecznie wybrać się w okolice dawnego rynku i pospacerować wśród wielu starych zabudowań. Tym, co wyróżnia plac czerwony (nazwany tak od koloru kostki) jest pomnik Bartosza Głowackiego. Jego imieniem nazywany jest też dziś ten plac, który jest dawnym rynkiem miasta.

Odsłonięty został w 1904 roku i przez wiele lat był to jedyny pomnik przedstawiający chłopa na terenie dzisiejszej Polski. Na te wydarzenia do centrum miasta zjechało się około 100 tysięcy osób! Choć nie miał on nic wspólnego z miastem, od tego czasu jest silnie kojarzony z Tarnobrzegiem.

Dzisiejszy rynek nieco przypomina ten sprzed 100 lat. O jego wcześniejszych dziejach przypomina stara zabudowa, która jest w bardzo dobrej kondycji.

Źródło: fotopolska.eu.

Pałac Tarnowskich i Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej

Z Placu Bartosza Głowackiego bardzo blisko jest do niewątpliwie drugiej największej atrakcji miasta: Pałacu Tarnowskich. Opisaliśmy zupełnie niedawno jego trudną, zawiłą historię. Przypomnieliśmy także złote wieki tego kompleksu, gdy księgozbiór rodu Tarnowskich zawierała takie białe kruki jak między innymi rękopis Pana Tadeusza!

Jeśli mowa o majątku Tarnowskich, warto wspomnieć o pewnym obrazie. Niegdyś w ich posiadaniu znajdował się obraz Matki Boskiej Dzikowskiej, jednak oddali go pod opiekę Dominikanom, którzy przy pomocy rodu wybudowali swój klasztor.

Dziś Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej przy rynku zwraca na siebie uwagę nie tylko ze względu na ten wyjątkowy obraz, ale także z jeszcze jednego powodu. Kościół wiele razy stawał w płomieniach, jednak zawsze udawało się go odbudować. Przy jednej z takich inwestycji funduszy starczyło tylko na jedną wieżę. Tak pozostało po dziś dzień, co nadaje unikalny charakter całemu budynkowi.

Żydzi w Tarnobrzegu. Synagoga przy rynku.

Jest jeszcze jedna, zapomniana historia miasta, związana z jego centrum. Nie sposób pominąć podziwianie Tarnobrzega bez historii Żydów, którzy tak licznie zamieszkiwali to miasto. Stanowili oni około 75% populacji wszystkich mieszkańców w 1912 roku! Pozostałości po nich jednak nie pozostało zbyt wiele.

Synagoga ze zdjęcia dziś pełni funkcję biblioteki, jednak ze względu na uszkodzenia z czasów II Wojny Światowej, w małym stopniu przypomina dawny budynek. W tym samym okresie zdewastowane zostały również cmentarze żydowskie. Dziś można oglądać pozostałości po jednym z nich przy ulicy Sienkiewicza/Dąbrowskiej. Dokładna historia cmentarza świetnie opisana jest w tym miejscu.

Dawna Synagoga, dziś biblioteka. Źródło: wirtualnysztetl

Gdzie iść na spacer w Tarnobrzegu?

Terenów wokół Jeziora Tarnobrzeskiego nie trzeba specjalnie polecać! Do tego z Apartamentów Incognito jest tam tak blisko! Jednak w okolicy dawnej kopalni w sezonie potrafi być tłoczno. Gdzie wtedy zaznasz ciszy i spokoju?

Las Zwierzyniecki i tajemnicze betonowe kręgi

Najlepszym pomysłem jest spacer po pięknym Lesie Zwierzynieckim. To bardzo dobrze zachowany fragment Puszczy Sandomierskiej, która wiele lat wyznaczała kres ziem. Miasto jest dobrze zintegrowane z tym obszarem; do lasu można dostać się choćby ulicą Zwierzyniecką (przy której mieści się także świetna restauracja, ale o tym wspomnimy później).

Krajobraz leśny jest ciekawy, jednak interesująco robi się w jego głębi. W lesie mieści się 8 sporych betonowych zbiorników , która zalane są wodą. Przez wiele lat ich pochodzenie czy przeznaczenie pozostawało tajemnicą. Starsi mieszkańcy Tarnobrzega mówili, że betonowe kręgi budowali Niemcy, inni zaś mówili, że zbiorniki pojawiły się jeszcze przed wojną.

Jak udało się ustalić lokalnemu miłośnikowi historii, betonowe zbiorniki powstały w związku z decyzją o budowie zakładów monopolowych oraz wielkiej bazy spirytusowej.

Wszystko było tajnym projektem militarnym i było połączona z Centralnym Okręgiem Przemysłowym. Miały one powstać właśnie na tym terenie, a za budowę odpowiedzialni byli Polacy. Potwierdza to niedawno znaleziona dokumentacja z 1939 roku.

W Lesie Zwierzynieckim natrafić można również na krzyże, które zostawiał w XIX i XX wieku Zdzisław Tarnowski. Warto również przespacerować się do kapliczki poświęconej Św. Onufremu.

Źródło: polskaniezwykla

Okolice Wisły

Spacerować można również wzdłuż naturalnej granicy miasta: Wisły. Tereny te są zadbane i sprzyjają zarówno długim, jak i krótkim spacerom. Spacerując, warto zatrzymać się we Fregacie. To idealny lokal, zwłaszcza na upalne dni. Polecamy również podejść do okolicznego Starego Browaru, założonego w 1860 roku przez ród Tarnowskich.

Od 2017 roku ponownie w tym miejscu warzy się najlepsze piwa w regionie! Obok Fregaty kursuje prom rzeczny Batory, którym łatwo i tanio można przeprawić się na drugi brzeg Wisły, a zarazem wejść na teren innego województwa: świętokrzyskiego!

Co zjeść w Tarnobrzegu? 5 Najlepszych restauracji!

Tarnobrzeg w ostatnich latach znacznie rozwinął się kulinarnie i dziś można wybierać z wielu miejsc, gdzie zjeść można wyśmienite jedzenie. Szczególnie polecamy:

  • Chłopcy z Ferajny; kuchnia włoska. Warto zarezerwować wcześniej miejsce, bo to jedna z popularniejszych restauracji w Tarnobrzegu!
  • Wół w Centrum; Burgery i kuchnia amerykańska,
  • Fregata; Obiady domowe w pięknej okolicy, przy Wiśle,
  • Bar u Piotra; Obiady domowe i wyśmienita Pizza w dobrej cenie,
  • Restauracja Rybka w Grębowie; Najlepsza restauracja z rybami w całej okolicy. Znajduje się ok. 20 km. od Apartamentów Incognito, przy stawach hodowlanych. Można tam bezpiecznie dojechać rowerem (które nasi goście mogą wypożyczyć).

Podsumowanie

Zwiedzanie Tarnobrzega to atrakcje na wiele godzin, jeśli nie dni! Będąc naszym gościem z pewnością zawędrujesz w opisane miejsca przez nas. Kto wie, być może sam natrafisz na interesujący fragment miasta, o którym nie pisaliśmy? W końcu trudno zamknąć tyle wieków historii w jednym tekście!

Budynek Sądu w Tarnobrzegu jest drugim najwyższym tego typu budynkiem w Polsce! Liczy on 13 kondygnacji!

Źródło: domena publiczna